e shtunë, 17 dhjetor 2011

SFIDA E BASHKIMIT KOMBETAR

Nga: Fatos Ashiku

Qe te triumfosh ne realizimin e nje aspirate, mbi nje amanet kaq madhore dhe jetik, qe per Ne Shqipetaret perben bashkimi kombetare ne nje komb dhe qeverisje te vetme, kjo do te thote: te sfidosh…! Po, po, as me shume dhe as me pak, te behet fjale per sterhollime dhe mundime te shumta por drejteperdrejte. Te sfidosh do te thote: te kapercesh me guxim drejt te ardhmes, porsi ai luftetari qe, ne finish te nje beteje te gjate dhe te mundimeshme i hipur maje nje maje triumfalisht valvit flamurin e fitores! Sfiduesi flamurtare nga kendeveshtrimi historik ne ate kala mendje te tije, do te perceptohej dhe pershkruhej ne memorje dhe ne kujtese: si sfiduesi qe hipur maje me nje pirg sfidash ,ja kishte dale me se fudmi duke i buzeqeshur fitores,qe, per te u bene nder shekuj dekada dhe mote , sakrifica sublime, flijime te burrave dhe grave, rinise, ajka dhe nderi i nje populli.
Cdo popull , cdo komb ka , ka patur dhe do kete , kurdohere dallim mbi rrugetimet qe i kerkojne te bejne sikur harakiri per te arritur aspiratat e veta. Por mbase nje dhe nje e vetme per Ne Shqipetaret qendron , nje dhe vetem nje e vetme:
-TE LEME ‘PUSHTET’. PER HIRE TE BERJES KOMB PER HIRE TE BERJES SHTET!
Kjo eshte super sfida e triumfuesit flamurtare .Kjo eshte supersfida jone qe na kerkohet , nese realisht tere perbetimet tona per atedhetari dhe patriotizem jane te verteta dhe, nuk fshehin pas nje mori izmash dhe vete dyzimesh mjerane.
I leme per te pakten nje here te vetme, sikur per te bere nje stard ne nisje, tere qarjet dhe arsyetimet, qe na lidhin me te tjeret, faktore rajonale dhe nderkombetare dhe ,te ndalemi, ne vete vetveten si faktor vendimtare qe duhet tja njohim vetvetes, sikur bejne tere popujt dhe kombet e llira me integritet e sovranitet te plote.
Le te hedhim veshtrimin pak tej ne histori: per te pare veprimet dhe mos veprimet e te pareve tane, per te kuptuar sukseset dhe fitoret si dhe shkaqet e deshtimeve. Ta nisim ne linja te pergjitheshme, me ate qe na sjellin:Beselidhja e Lezhes dhe Lidhja e Prizrenit.
Se pari: duke bere nje pyetje ne lidhje me ate. a kemi nje situate te perbashket me to te cilat si lidhje Shqipetare na bejne te ngjashem? Po pa dyshim qe e kemi , madje disa here me te mbarsur se ato kohe! sepse: Pushtimeve te mepareshme si realitete skllaverije dhe akte barbare ju shtua edhe vete ajo qe kurre nuk e marrim ne kondsiderate ne berjen e analizave.Dhe kjo eshte aresyeja, se per te na mbajtur nen copetim, per te na mbajtur te ndare , u ndertuan platforma po aq barbare dhe te rrezikeshme: sa per ta justifikuar aktin makaber te pushtimeve dhe ndarjeve, aq edhe per te na nenshtruar deri sa te bashkejetonim duke u veteqeverisur nen skllaveri.
Me fjale shkurt: Ne jemi te pranguar, ne idene e te veteqeverisurit ne kushte nenshtrimi dhe skllaverie. Lind pyetja.Bashkesia Euroatlantike drejt te ciles jemi te cfaqur ajo eshte nje vend i bashkimit te te mjereve dhe nje amalgame aspiratash denigruese dhe diferencuese, apo, eshte bashkesi e popujve te lire sovrane dhe me identitet e integritet njerezore?
Mos bejme analize te metejeshme se edhe nese ajo behet mrekulli akush sot nuk ja ka ngene .Por le te pranojme dhe te marrim ne konsiderate prirjen e pergjitheshme :eshte si eshte ajo eshte shtepia jone e perbashket.( ZOTI na falte per sa rriskojme pa vetedije apo te vetedyzuar ne pamundesi). Po si ja beri Gjergj Kastrioti ( Skenderbeu)? Ne ate perballje me te keqen evendit Ai thirri ne Lezhe Kuvendin e princave. Po mjaft mire! nisin e thone nje dyzine menjeheresh: ja fare lehte, princa kemi partite dhe i mbledhim dhe per Skenderbe zgjedhim te parin e tyre ( mbase edhe i vete shpallur i tille dhe rrin e shihet para pasqyres duke kruar zerin per te mbajtur monologun e tij para parave te pista).
Mund te behej dhe fare lehte! por ne more vellezer a motra ngado artikulohen ide te tilla, Ne kemi nje mangesi fare fare te vockel mikroskopike qe nuk e shohim( sa po na zen ngado udhen) Ne ngado nje are me zambake e karafila , kemi te mbire faren e egjeres qe rritet e rritet e lulezon sa po e ben te veten identitet te saj. Ne vellezer dhe motra Shqipetare ne cilesine e patriotit atdhetarit , kemi jo partite por klane te tyre , Ne nuk kemi parlament por nje shpure njerezish pa identitet qe vijne permes farsash dhe jo procesesh normale dhe me standarte votimesh. Ne nuk kemi qeveri por klane qe gjallojne prej ketij realiteti .
NE NUK KEMI SHTETIN VELLEZER DHE MOTRA POR ANTI SHTETIN! Pra ne e kemi te pamundur sikur edhe princa te quanim shtetet ( qe na i servilen ne pjaten e Brankos). Pra lind pyetja . drejt bashkesise Euroatlantike do te shkojmete perfaqesuar permes klaneve ( se as si klan i vetem keta nuk mundet te behen se kane konflikt interesash ne nuk i kane sot i mbartin kur te ‘bashkohen’)apo do mbasim perjete ne hulli shpellare jetese? PRA NE PO LUAJME ABSURDIN KU NE RROLE PERFORMOJNE NJE SERE PARADOKSESH!
‘Princat tane’ ne thojza nese u kerkohet te bashkojne! ata nuk kane asgje te tyre me identitet e cila per produkt perfton nje unitet dhe vlere kombetare, per nje popull me nje te shkuar te lavdishme dhe te kulturuar. E pra! bota e standarteve kurresesi nuk na bashkon por edhe nese do beje’ sikur’ , ndersa sikur nje lebrozi do ti bejne nje shpelle dhe buken do ja hidhnin me lopate! Keta: pasurine e kane te vjedhur dhe te deshmuar: permes shume falsifikimeve sa edhe te fshehur nder banka permes identitetesh te rreme. Keta popull nuk kane pas vetes. vetem sa karieriste e servile dhe te nenshtruar tipa sekseresh..e pra cfare ketyre ju kerkojme te bashkojne?! Ne do kishim te benim me mrekulline : sikur te benin vertet harakiri e para gje e ndereshme dhe akt patriotik e burrerore do te ishte: -TE JEPNIN DOREHEQJE PER HIRE TE KRIJIMIT TE KOMBIT TE BASHKUAR ME NJE QEVERISJE TE VETME.
Pra: te veteterhiqen jo per te shkuar para drejtesise se sot nuk ka drejtesi .Pasi kjo eshte e vetekuptueshme.Por te hapnin udhe, per te lejuar qe shoqeria civile permes Beselidhjes se saje( apo formes qe do perzgjedhi ne menyre demokratike permes perfaqesuesve te saj ) qe te ndermarre nje proces riformatimi teresore te menyres qeverisese .Per ta futur shoqerine Shqipetare ngado trevave( edhe nese ende jane te okupuara por ti ngrohe me kete mendesi dhe perkujdesje) ne nje hulli vertet demokratike dhe me ardhmeri te sigurte. Nese vertet e bejme kete dhe pa bere kete ne nuk kemi nga ja mbajme ( le te harrohet se keshtu do vijohet) bota do na mirekuptoje dhe ne veprimin e tille ajo do shohe realisht interesimin qe i duhet dhe sigurine per partneritet dhe harmoni nderkombtare e rejonale.
-Te nderuar kolege: patriote, atdhetare dhe veprimtare te levisjes kombetare ngado jeni dhe ngado performoni dhe bashkoni vullnetet tuaja Ne para se te mendojme per kufinjte si mendesi bashkimi NE DUHET TE JAPIM SINJALE: SE KETE BASHKIM KOMBETARE PO E BEJME NE INTERES TE POPULLIT SHQIPETARE PAQES DHE SIGURISE SI PROCES UNIK I ZHVILLIMIT UNIVERSAL! Ndryshe rendja dhe humbja kohe pas ‘opsioneve’ ne thojza te seksereve dhe eksperteve te antishtetit anti gjallimit tone atdhetare do rezultionte: nje kohe e humbur dhe nje pune e mund i shkuar dem.
Por pasoja me e madhe do te jete humbja e besimit .Populli tashme qartas, po tregon ftohjen dhe mungesen e besimit me kete menyre qeverisje.Vijimi i retorikes bajate do e conte ta thellonte kete mungese besimi edhe tek organizatoret dhe inspirusit e frymes kombetare derisa te abandenoje teresisht dhe te injoroje levizjen kombetare. Dhe kjo do ishte humbja me e madhe: -Nje populli qe i mungon besimi tek udheheqesia e vet dukeshem shkon drejt humbjes se identitetit dhe asimilohet ne hulli pasivitetesh , izmash dhe pacifizmi mjeran.Mos harrohet: se shume popuj dhe gjuhe jane asimiluar! si mbi rrenoja te tjere kane lindur por te shperfytyruar. Fabula e zgalemit nuk shkon ne kete hulli gjendjesh.
Kujdes. historia perse me tepri behet per te nxjerre mesime!

Nuk ka komente:

Posto një koment

Shënim. Vetëm anëtari i blogut mund të postojë komente.